Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2001)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
42%
Improvement Value:$330,100
58%
Total Assessment$569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+7.3%
2024$9,265-11.7%
2023$10,489+2.1%
2022$10,272+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 9106, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1975