Skip to content

1602 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block331
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,525
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
52%
Improvement Value:$225,800
48%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,269+7.3%
2024$7,705+20.1%
2023$6,415+2.1%
2022$6,282+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$446,000

From:

To:

Sq Ft1,525DeedBook 9659, Page 472Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 8917, Page 861Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 8774, Page 541Recorded1/28/2011

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 7813, Page 102Recorded2/7/2006

Property Sale

Sale
$147,400
DeedBook 5718, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1916