Skip to content

1307 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block354
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,592
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,100
43%
Improvement Value:$385,500
57%
Total Assessment$673,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768+11.3%
2024$10,569+20.4%
2023$8,780+2.1%
2022$8,598+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 9810, Page 146Recorded3/18/2024

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5457, Page 140

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5285, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1916