Skip to content

700 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Date
May 30, 1989

Property Information

Block380
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,942
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
42%
Improvement Value:$442,400
58%
Total Assessment$767,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,406+7.3%
2024$12,493+10.7%
2023$11,285+2.1%
2022$11,051+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4151, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1926