Skip to content

1600 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Oct 30, 1990

Property Information

Block400
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,424
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
58%
Improvement Value:$234,000
42%
Total Assessment$559,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+7.3%
2024$9,101+6.3%
2023$8,563+2.1%
2022$8,386+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4353, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1961