Skip to content

1512 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block400
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,424
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
64%
Improvement Value:$179,600
36%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+7.3%
2024$8,215-3.6%
2023$8,524+2.2%
2022$8,342+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961