Skip to content

8906 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block401
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,700
67%
Improvement Value:$216,300
33%
Total Assessment$659,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,513+7.3%
2024$10,729+20.0%
2023$8,938+2.1%
2022$8,753+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9185, Page 788Recorded3/10/2017

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 7249, Page 72Recorded3/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916