Skip to content

1136 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 17, 2007

Property Information

Block413
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
67%
Improvement Value:$135,900
33%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+7.3%
2024$6,689+14.3%
2023$5,853+2.1%
2022$5,732+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 8123, Page 134Recorded2/6/2007

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5420, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1916