Skip to content

3911 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
May 24, 1983

Property Information

Block88
Lot296
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,800
42%
Improvement Value:$292,400
58%
Total Assessment$503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,791+7.3%
2024$8,192-17.8%
2023$9,962+2.1%
2022$9,756+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3378, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1916