Skip to content

771 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block105
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
48%
Improvement Value:$60,000
52%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,202-1.6%
2024$4,271+5.9%
2023$4,032+1.0%
2022$3,991+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956