Skip to content

757 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2003

Property Information

Block105
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SSB&1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
44%
Improvement Value:$38,000
56%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,799+3.1%
2024$2,715+5.3%
2023$2,579+0.9%
2022$2,555+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920