Skip to content

805 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1912

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block108
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,878
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
36%
Improvement Value:$100,500
64%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+3.1%
2024$6,259+16.0%
2023$5,395+5.9%
2022$5,096+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$619,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 9610, Page 327NU CodeFamily (1)Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$679,000
DeedBook 9610, Page 327

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 9525, Page 110Recorded12/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1912