Skip to content

815 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1962

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Apr 15, 2013

Property Information

Block108
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
42%
Improvement Value:$74,600
58%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,299+3.1%
2024$5,140+5.3%
2023$4,882+0.9%
2022$4,838+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8904, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1962