Skip to content

142 Centre AveSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block134
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
44%
Improvement Value:$71,000
56%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,152+3.1%
2024$4,997+5.3%
2023$4,746+0.9%
2022$4,704+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,672

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 8672, Page 605Recorded7/6/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920