Skip to content

149 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block88
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
49%
Improvement Value:$72,100
51%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+3.1%
2024$5,648+5.3%
2023$5,365+0.9%
2022$5,316+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920