Skip to content

704 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2002

Property Information

Block87
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
33%
Improvement Value:$172,300
67%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,344+3.2%
2024$10,026+5.4%
2023$9,511+0.9%
2022$9,423+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4173, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1955