Skip to content

413 Monastery PlUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block102
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,795
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
31%
Improvement Value:$613,200
69%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,113+19.6%
2024$13,469+4.1%
2023$12,939+1.2%
2022$12,791+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft3,795DeedBook 9129, Page 607Recorded7/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900