Skip to content

415 Monastery PlUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block102
Lot9

Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,500
98%
Improvement Value:$9,200
2%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,455+4.7%
2024$8,072+4.1%
2023$7,754+1.2%
2022$7,666+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9335, Page 106Recorded8/27/2018