Skip to content

2011 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block109
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
69%
Improvement Value:$129,500
31%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,287-24.4%
2024$9,633+4.1%
2023$9,253+1.2%
2022$9,148+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9244, Page 387Recorded10/10/2017