Skip to content

2027a Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block109
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1F-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
59%
Improvement Value:$144,000
41%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+2.5%
2024$5,997+4.1%
2023$5,760+1.2%
2022$5,695+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 9886, Page 178Recorded3/13/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel