Skip to content

2011 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Apr 19, 1994

Property Information

Block110
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,000
31%
Improvement Value:$574,400
69%
Total Assessment$836,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,137+18.9%
2024$12,731+8.1%
2023$11,781+1.2%
2022$11,643-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4729, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1900