Skip to content

2001 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block111
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-OFF-1U-H-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,159
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,800
50%
Improvement Value:$484,600
50%
Total Assessment$966,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,107-7.2%
2024$16,282-3.8%
2023$16,917+1.2%
2022$16,720+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898