Skip to content

2009 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$220,881
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block110
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,100
42%
Improvement Value:$401,700
58%
Total Assessment$692,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,529-18.4%
2024$15,353+4.1%
2023$14,748+1.2%
2022$14,580+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,881

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 9734, Page 240NU CodeDoubtful title (14)Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 7981, Page 339NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1900