Skip to content

808-10 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 28, 2007

Property Information

Block117
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-IND-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,680
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$586,500
74%
Improvement Value:$208,200
26%
Total Assessment$794,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,610+23.1%
2024$12,685+4.1%
2023$12,185+1.2%
2022$12,047+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 8210, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5593, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 5115, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1910