Skip to content

409 23rd StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block124
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
46%
Improvement Value:$349,300
54%
Total Assessment$646,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692+9.1%
2024$10,717+4.1%
2023$10,295+1.2%
2022$10,178+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1893