Skip to content

310 24th St(Block 139 Lot 24)Union City, NJ 07087

Built 2023

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block139
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
38%
Improvement Value:$439,900
62%
Total Assessment$707,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,770-46.6%
2024$23,933+100.3%
2023$11,949+1.2%
2022$11,813+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9369, Page 987NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/3/2019