Skip to content

813 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block146
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
65%
Improvement Value:$193,800
35%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234-14.8%
2024$12,007+4.3%
2023$11,510+1.2%
2022$11,376+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926