Skip to content

114 34th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block208
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
53%
Improvement Value:$269,700
47%
Total Assessment$569,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,576-19.4%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9199, Page 524NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9185, Page 37Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1913