Skip to content

309 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block152
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage7,366
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
28%
Improvement Value:$1,258,000
72%
Total Assessment$1,738,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,198-11.7%
2024$33,058+4.1%
2023$31,756+1.2%
2022$31,394+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

DeedBook 7061, Page 235Recorded5/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1960