Skip to content

818 28th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block157
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
40%
Improvement Value:$323,900
60%
Total Assessment$540,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458-20.7%
2024$10,664+4.3%
2023$10,223-2.6%
2022$10,492+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 9370, Page 199NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4685, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1903