Skip to content

715 30th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block162
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,700
44%
Improvement Value:$320,400
56%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,858-8.8%
2024$9,718+4.1%
2023$9,335+1.2%
2022$9,228+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5028, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1898