Skip to content

317 25th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block139
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
38%
Improvement Value:$430,200
62%
Total Assessment$698,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,918-25.5%
2024$14,664+4.3%
2023$14,057+1.2%
2022$13,893+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 9255, Page 914NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 9063, Page 44Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 8418, Page 8Recorded1/10/2008

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5627, Page 126

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5396, Page 340

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4931, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1908