Skip to content

110 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2021

Property Information

Block178
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,045
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
50%
Improvement Value:$296,700
50%
Total Assessment$596,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,167-0.9%
2024$11,271+4.1%
2023$10,826+1.2%
2022$10,703+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890