Skip to content

131 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block248
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
66%
Improvement Value:$185,500
34%
Total Assessment$545,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,081-33.8%
2024$15,220+4.3%
2023$14,591+1.2%
2022$14,421+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9649, Page 480Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9212, Page 995Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8359, Page 37Recorded10/24/2007

Property Built

Built

Year Built: 1913