Skip to content

400-402 37th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 25, 2002

Property Information

Block220
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-6U-NH
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
37%
Improvement Value:$624,000
63%
Total Assessment$984,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,175+3.5%
2024$16,591+4.1%
2023$15,937+1.2%
2022$15,756+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6001, Page 19

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5106, Page 6