Skip to content

3712-20 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block220
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H/LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,584,000
48%
Improvement Value:$1,731,500
52%
Total Assessment$3,315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,496+57.5%
2024$37,779+4.1%
2023$36,290+1.2%
2022$35,877+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0