Skip to content

418 37th St FrontUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block220
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-1U-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
52%
Improvement Value:$255,900
48%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,266-20.7%
2024$11,678+4.1%
2023$11,218+1.2%
2022$11,090+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 8639, Page 796