Skip to content

3708-10 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block220
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-WH-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,075
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
36%
Improvement Value:$925,500
64%
Total Assessment$1,447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,732-44.2%
2024$40,716+4.1%
2023$39,111+1.2%
2022$38,666+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft5,075DeedBook 9817, Page 100Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$84,506,164

From:

To:

Sq Ft5,075DeedBook 9797, Page 217NU CodeAffiliated entity (3)Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 8572, Page 263Recorded7/28/2008

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 8518, Page 124Recorded5/23/2008

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 7015, Page 277Recorded2/5/2003