Skip to content

413-17 38th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block220
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-HOTEL-WIP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,080,000
24%
Improvement Value:$3,420,000
76%
Total Assessment$4,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,734+145.0%
2024$41,115-5.8%
2023$43,660+1.2%
2022$43,164+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8806, Page 197Recorded8/12/2011