Skip to content

400 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$3,930,000
Last Sale Date
Feb 19, 2017

Property Information

Block225
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-OFF-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,500,000
15%
Improvement Value:$8,207,500
85%
Total Assessment$9,707,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$166,553+123.5%
2024$74,504+4.1%
2023$71,568+1.2%
2022$70,754+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$3,930,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9183, Page 457NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 3320, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1917