Skip to content

422 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$4,200,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block225
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage10,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
64%
Improvement Value:$177,200
36%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227-40.5%
2024$13,838+4.1%
2023$13,293+1.2%
2022$13,142+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$4,200,000
Sq Ft10,890DeedBook 9459, Page 364Recorded12/30/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$2,085,000
DeedBook 8190, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1900