Skip to content

410 38th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 19, 2017

Property Information

Block225
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-OFF/2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
58%
Improvement Value:$275,400
42%
Total Assessment$650,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352-5.6%
2024$12,032+4.1%
2023$11,558+1.2%
2022$11,426+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 9183, Page 433NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7191, Page 54Recorded1/9/2004