Skip to content

416 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block225
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-2C-OFF-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
52%
Improvement Value:$257,800
48%
Total Assessment$532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,299-13.6%
2024$10,763+4.1%
2023$10,339+1.2%
2022$10,221+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910