Skip to content

3812 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block227
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
51%
Improvement Value:$263,800
49%
Total Assessment$540,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452-15.6%
2024$10,018+4.3%
2023$9,604+1.2%
2022$9,492+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 9434, Page 101Recorded9/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900