Skip to content

207 39th StUnion City, NJ 07087

Built 2025
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block227
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
89%
Improvement Value:$50,000
11%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392-32.5%
2024$10,955+4.1%
2023$10,524+1.2%
2022$10,404-34.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2025