Skip to content

204 38th St(Unit C0002)Union City, NJ 07087

Built 1928

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block227
Lot8
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
49%
Improvement Value:$185,100
51%
Total Assessment$363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,539-16.4%
2024$6,627+0.5%
2023$6,595+1.2%
2022$6,520+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 9689, Page 103Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft4,857DeedBook 8555, Page 327NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928