Skip to content

204 38th St(Unit C0006)Union City, NJ 07087

Built 1928

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Sep 5, 2020

Property Information

Block227
Lot8
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage607
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
46%
Improvement Value:$135,100
54%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,797-33.5%
2024$5,707+4.3%
2023$5,471+1.2%
2022$5,407+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft607DeedBook 9522, Page 773Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft607DeedBook 9425, Page 806Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft607DeedBook 9123, Page 78Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft607DeedBook 8602, Page 190NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/4/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928