Skip to content

500 Central Ave(Unit C1404)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1404
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
41%
Improvement Value:$195,900
59%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,891-34.4%
2024$7,451+4.3%
2023$7,142+1.2%
2022$7,059+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9861, Page 691NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9317, Page 637Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 8610, Page 265NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1963