Skip to content

620 38th St(Unit C0304)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Feb 17, 2009

Property Information

Block261
Lot17
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage989
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,200
31%
Improvement Value:$303,600
69%
Total Assessment$439,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,803-9.4%
2024$7,510+4.3%
2023$7,199+1.2%
2022$7,115+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft989DeedBook 8651, Page 755NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/25/2009

Property Built

Built

Year Built: 2006