Skip to content

620 38th St(Unit C0404)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block261
Lot17
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage957
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
31%
Improvement Value:$293,900
69%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,589-14.2%
2024$7,681+4.3%
2023$7,363+1.2%
2022$7,277+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft957DeedBook 9231, Page 385Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft957DeedBook 8629, Page 732NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006